fbpx

Test na HIV

Każdy się testuje na HIV

 

Czemu powinniśmy się testować?

Od roku 1985 do końca września 2014 zarejestrowano w Polsce 18 233 przypadków zakażenia HIV oraz 3172 zachorowania na AIDS (wg danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny). Rzeczywista liczba zakażonych jest jednak zdecydowanie większa. Szacuje się, że aż 70% osób żyjących z HIV nie zna swojego statusu serologicznego i tym samym może nieświadomie narażać na zakażenie inne osoby. Dzisiaj HIV dotyczy każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Chociaż nie opracowano dotąd szczepionki, która chroniłaby nas przed HIV, medycyna powoli zyskuje przewagę w walce z wirusem. Odpowiednio wcześnie wykryte zakażenie daje szanse na długie życie w dobrym zdrowiu. Niestety, w Polsce ponad 30% osób dowiaduje się o swoim zakażeniu zbyt późno – dopiero na objawowym etapie zakażenia HIV lub rozpoznania AIDS (na podst. EuroHIV). Wniosek? Nie warto zakładać, że jesteśmy zdrowi, lepiej to sprawdzić.

Na czym polega test?

Dzięki rozwojowi technologii badanie w kierunku HIV stało się obecnie łatwe i szybkie. Stosowane są nowoczesne metody diagnostyczne: testy standardowe „skriningowe” IV generacji oraz szybkie testy. Test standardowy polega na pobraniu próbki krwi (nie trzeba być na czczo), a wynik najczęściej można odebrać już następnego dnia. Aby uzyskać wiarygodny wynik testu, należy poczekać 12 tygodni od ostatniej sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Tyle czasu potrzeba, aby organizm wyprodukował przeciwciała anty-HIV w ilości możliwej do wykrycia przez test. Jeśli wykonamy test za wcześnie, badanie może nie wykryć przeciwciał i da nam wynik fałszywie negatywny. W takim wypadku konieczne jest powtórzenie testu. Bywa też, że otrzymany wynik może być niejednoznaczny lub fałszywie dodatni np. z powodu przewlekłych schorzeń. Każdy pozytywny lub wątpliwy wynik testu powinien zostać potwierdzony testem Western Blot.

Gdzie można się przetestować?

Wykonanie testu i poradnictwo, które mu towarzyszy, to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się o ryzyku zakażenia HIV bezpiecznie, poufnie, i co bardzo ważne – w sposób nieoceniający. W Polsce test w kierunku HIV można wykonać w prywatnych laboratoriach, niektórych przychodniach i szpitalach. Najlepiej wybrać placówkę, w której standardowo wykonuje się testy potwierdzające Western Blot. Warto udać się do jednego z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD), w których badanie może zrobić każdy – bezpłatnie, bez skierowania od lekarza, bez potrzeby rezerwacji wizyty i zupełnie anonimowo. W razie potrzeby zapewniona zostaje również dalsza diagnostyka, pomoc i wsparcie. W PKD wszyscy mają szansę na rozmowę z doradcą. Na osoby chcące poddać się testowi lub tylko porozmawiać czeka zespół wykwalifikowanych specjalistów – certyfikowanych doradców ds. HIV/AIDS, którzy pomogą w wyjaśnieniu wątpliwości dotyczących zakażenia HIV i zespołu AIDS. Odpowiedzą także na pytania dotyczące innych infekcji przenoszonych drogą płciową, znaczenia wyniku testu, konkretnych zachowań, które mogły narazić na ryzyko zakażenia HIV, oraz sposobów minimalizowania ryzyka.